top of page
Vyhledat
  • Vesela Stoilova

Mistrovství světa ve fotbale 2022 - co se během těch 29 dnů vlastně stalo

Aktualizováno: 22. 12. 2022


Mistrovství světa ve fotbale - v Kataru a v zimě... Ano, je to zvláštní, ale během uplynulých 29 dnů to byla skutečnost.

Katar je malá země na Arabském poloostrově ohraničená Saudskou Arábií a Perským poloostrovem. Svojí rozlohou je menší než všechny státy USA kromě Rhode Islandu a Delaware. Navzdory tomu je to však jednou z nejbohatších zemí na světe, která do značné míry vděčí za své bohatství obrovským zásobám ropy a plynu.


Otázku výběru Kataru jako hostitelské země a na to navazující nařčení z porušování lidských práv či lidská úmrtí způsobená nedostatkem fotbalové infrastruktury bude asi lepší si ponechat na samostatný článek. Pojďme se ale zaměřit na události, které sice s právem tolik nesouvisí, ale za posledních 29 dní upoutaly pozornost milionu lidí po celém světě.


Poznámka : tento článek se nebude zabývat hloubkovou analýzou fotbalu


Falešní a zaplacení fanoušci?


Jak již bylo řečeno, v souvislosti s letošním mistrovstvím světa se vyplouvaly na povrch téměř každý den nové kontroverze, které vzbuzovaly pozornost fotbalové veřejnosti. Během posledních dní před prvním výkopem a zahájením turnaje se pak objevila videa "identických" fanoušků v dresech různých národních týmů.


Video falešných fanoušků na Twitteru


Tato videa vyvolala okamžitě vlnu kontroverzí a dohadů, že Katar ve skutečnosti zaplatil svým občanům aby předstírali, že jsou příznivci různých zemí a vytvořili tak atmosféru turnaje - něčeho, čeho jsme nakonec v posledních a rozhodujících zápasech skupinové fáze viděli dost, stejně tak jako během fáze vyřazovací.


Vystoupení It's coming home co by zasloužilo "zlatý bzučák"


"God save the King" 2022 Remix


Obecně nelze říct, že by bylo něco špatného na tom podporovat jinou zemi a její národní tým, než tu, který vydala Váš cestovní pas. Tím na tiskové konferenci argumentoval také prezident FIFA Gianni Infantino, který výše uvedená obvinění označil dokonce jako rasistická. Diskuze na toto téma však skončily stejně rychle jako začaly, protože do Dauhá se začaly sjíždět další příznivci z celého světa, kteří se o kýženou atmosféru dostatečně postarali. Níže uvedeným citátem tak lze tuto kapitolu uzavřít:


"Na různých místech po celém světě mají fanoušci různé tradice, různé způsoby oslavy, a i když to může kontrastovat s tím, na co jsou lidé zvyklí v Evropě nebo Jižní Americe, neznamená to, že vášeň pro fotbal je méně autentická."


Nejvyšší výbor Kataru


Překvapení skupinové fáze - některá dobrá, některá tolik ne


Množství odehraných zápasů za uplynulých 29 dní si nejspíš vyžádá drobné osvěžení paměti a proto přikládáme přehled toho, jak byly jednotlivé týmy rozdělení ve skupinové fázi turnaje:

Takže... došlo během skupinové fáze k nějakým šokujícím výsledkům a nečekaným vyřazením? Rozhodně ano!


Skupina A nezačala ani neskočila žádným velkým překvapením.


Na druhou stranu skupina B v sobě ukrývala politické téma sama o sobě. Jakékoli politické aspekty herního setkání USA a Íránu na hřišti však naštěstí zůstaly v pozadí a fanoušci obou týmů si zápas užili bez doprovodných incidentů.


Skupina C přinesla překvapující výsledky hned na začátku turnaje, když favorizovaná Argentina začala své fotbalové představení prohrou s podceňovanou Saudskou Arábií. V porovnání s koncem turnaje to vypadá, že do dějiště mistrovství světa odletěly dva odlišné argentinské týmy, ale jak víme, Argentina se po těžkém startu postavila na nohy a všem ukázala, co po prvním prohraném zápase dokáže.


Skupina D byla pak relativně nudná ve srovnání s tím, co se dělo v posledních zápasech skupiny E, kde Španělsko a Německo - dvě evropské fotbalové velmoci, byly jen pár okamžiků od nástupu do na svůj RyanAir let zpět do Evropy. No.. Německo nakonec k odbavení vyrazilo už v ranné fázi turnaje a ačkoliv Španělsku a Japonsku se nakonec podařilo postoupit do další fáze soutěže, nebylo tomu tak dlouho.


Fanfáry pro další ohnivou (v případech marockých fanoušků slavících v některých evropských městech dokonce doslova) skupinu F. Marocká pohádka, jak jí někteří říkají, a chorvatská obranná fronta dokázala poslat domů Belgii s Kanadu. Nečekaný úspěch marockého týmu vedl k rozsáhlým oslavám po celé zemi a několika městech Evropy, ve kterých je marocká komunita přítomna (Paříž, Brusel, Haag, Rotterdam). Dá se s jistotou říct, že některé oslavy šly nad rámec toho, co by se v takové situaci dalo považovat za normální oslavu vítězství, ale všechny incidenty jsou již v řešení policie. RyanAir tu nicméně nakonec byl také, aby nás znovu pobavil v té nejlepší a zároveň nejhorší chvíli.
Teď ale zpátky k Mistrovství světa a dvěma zbývajícím skupinám - Skupině G a H.


V některých zápasech v těchto skupinách bylo jistě hodně napětí a emocí a proto je možná lepší nechat promluvit fotografie a nijak je dále nekomentovat:Kontroverze kolem senzorů Adidas v balónech aneb kdo kdy skóroval?


Mnozí si mysleli, že semiautomatický offside (SOAT) bude technologickou hvězda turnaje, ale následně se ukázalo, že FIFA má společně s Adidasem ještě jiné eso v rukávě - senzory v míčích.


Mnoho lidí si možná během užívání letní dovolené nevšimlo, že Adidas představil oficiální míč pro Mistrovství světa 2022 už v červenci letošního roku. Tato technologie propojeného míče přinesla rozhodčím VAR přesnější data o míči v reálném čase s původní myšlenkou a účelem přesněji rozhodovat offsidové situace ve hře. I přes to, že tato technologie je sama o sobě fascinující, ani zdaleka tím vybavení tohoto míče nekončí - zároveň je totiž vybaveny systémem odpružení a pohybovým senzorem, což umožňuje sledovat každý dotek během hry s rychlostí s kadencí až 500 doteků za sekundu.


Za výše popsanou technologii můžeme pak děkovat snad jenom Pánu Bohu, jinak bychom se více než 5 dní dohadovali, zda branku proti Uruguayi střelil Bruno Fernandes nebo Ronaldo, nebo zda byl míč pouhých pár vteřin před druhým gólem Japonska proti Španělsku mimo hru.Koho vzal RaynAir domů dalšího?


Ve vyřazovacích fázích mistrovství světa došlo nepochybně k několika zajímavým událostem a chorvatská vytrvalost a efektivita s výsledkem vyhrávat zápasy po prodloužení a penaltách je rozhodně jednou z nich.Chorvatský marathon


Na území Chorvatska je mnoho historických pevností a po tomto šampionátu by jedna mohla patřit i chorvatskému národnímu týmu. Přestože chorvatský defenzivní herní styl - jak ho popisují odborníci, není něco, co by většina fanoušků chtěla vidět na hřišti, tak v případě chorvatského týmu se ukázalo, že právě to je účinný způsob, jak po 120 minutách nervů drásající hry eliminovat Japonsko i Brazílii. Za zmínku stojí i skvělá fyzická kondice některých chorvatských hráčů, když mnohým z nich, včetně Luky Modriće, už dávno není 20 let.


Pád Pyrenejského poloostrova a vzestup lvů z Atlasu


Bylo Maroko skutečně podceňováno tak, jak to bylo prezentováno v médiích? Byl to skutečně ten smolař, kterého jsme všichni potřebovali, abychom obvyklým adeptům na mistrovský titul zamotali hlavu?


Primárně stojí za zmínku, že někteří hráči ze základní marocké jedenáctky, která postupně vyřadila Španělsko a následně i Portugalsko, hrají v úspěšných a velkých evropských klubech jako je Sevilla F.C., Chelsea F.C., Paris Saint-Germain, Olympiacos F.C., Fiorentina atd.

Na rozdíl od sehráné symfonie marockého týmů s trenérem Walida Regragui byl Pyrenejský ostrov zahalen mraky a Portugalsko i Španělsko (dva z favoritů) opustili turnaj - navzdory očekáváním svých příznivců, poměrně brzy, což se neobešlo bez bouřlivých emocí.


Navzdory tomu že oba týmy nasadily nejen mladé a talentované hráče, ale také zkušené stálice, nikdo z výše uvedených nepředvedl takový výkon, který by si zasloužil postup do další fáze turnaje.


Navíc se ukázalo, že Španělsko opravdu nemá zářnou historii co se penalt týče... Člověk by si myslel, že i po 1000 pokusech při tréninku se španělským hráčům podaří vstřelit aspoň jednu branku, ale nebylo tomu tak. Sledovat vyřazení Španělska penaltami (stejně jako na mistrovství světa v Rusku 2018 a EURU 2020) bylo jistě frustrující, ale ještě horší bylo asi sledovat odchod Cristiana Ronalda ze stadionu v slzách, když celý svět včetně jeho samotného tuší, že to byla jeho poslední šance na získání mistrovského titulu.


Konečné odpočítávání


Semifinále


Netrvalo to dlouho a Argentina s Chorvatskem se znovu setkali, aby vyjasnili staré nevyřešené záležitosti, které se datují od mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku. Ačkoliv jsou oba týmy jsou mistři ve středu pole, nakonec to byla gólově zdatnější Argentina, kdo se vyšvihl do čela zápasu a vyhrál semifinále.


Mnohem zajímavějším zápasem bylo po taktické stránce semifinále mezi Francií a Marokem, ve kterém africký tým překvapivě nepřijal svou obvyklou defenzivní taktiku, ale místo toho hrál mnohem otevřenější fotbal. Navzdory velmi silné defenzivě udělalo Maroko několik zásadních chyb a ačkoliv se nepochybně zapsalo do historie, do finále Mistrovství světa nepostoupilo.


Dechberoucí finále


18. prosince 2022 - po dlouhých 120 minutách a několika penaltách mnozí říkají, že takzvaná "debata" o nejlepším hráči současnosti je u konce. Pravdou je, že v ten den dostal jeden z největších fotbalistů, jakého byl svět svědkem, šanci zvednout jedinou trofej, která mu v kariéře chyběla a stejně tak mohli učinit jeho spoluhráči a trenéři.


Zatímco první polovina hry nebyla nijak zvlášť zajímavá a hlavní pozornost se nejspíš soustředila na otázku, zda rozhodnutí udělit Argentině penaltu bylo či nebylo správné, zdá se, že se hráči Francie v polovině druhé půle probudili a vzpomněli si, že by se neměli bát míče a že skutečně mají šanci obhájit titul mistra světa. Další fantastický výkon mimořádně talentovaného Mbappého tak pomohl Francii vyhnout se ostudnému odchodu po 90 minutách.


Penalty a emoce jako žádné jiné... Kdo by si pomyslel, že tak takticky důležitý zápas nám nabídne 6 gólů a několik penalt při rozhodování o tom, kdo bude nakonec vítězem mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru.


A teď už nám nezbývá než čekat na další fotbalový svátek - UEFA EURO 2024.


29 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page